საინფორმაციო შეხვედრა მედიაციის შესახებ ქ.ბათუმში აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის წევრებთან.
მედიაციის ბიზნეს კვირეულის ფარგლებში „საქართველოს მედიატორთა ასოციაციამ“ USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის „მედიაციის ინსტიტუციური გაძლიერების და განვითარების პროექტის” მხარდაჭერით, ბათუმის საქალაქო სასამართლოს სამოქალაქო საქმეთა კოლეგიის მოსამართლეებთან და ბათუმის მედიატორებთან გამართა მრგვალი მაგიდის ფორმატში სამუშაო შეხვედრა .
შეხვედრაზე მოსამართლეებმა და მედიატორებმა ერთმანეთს გაუზიარეს გამოცდილებები მათი პრაქტიკიდან გამომდინარე, ისაუბრეს მიმდინარე გამოწვევებზე და ამ გამოწვევების გადაჭრის გზებზე.

Informational meeting in Batumi about mediation with members of the Chamber of Commerce and Industry of the Autonomous Republic of Ajara.
As part of Mediation Business Week, "Mediators Association of Georgia" with the support of USAID Rule of Law Program "Mediation Institutional Strengthening and Development Project", held a round table working meeting with judges of Batumi City Court's civil affairs panel and Batumi mediators.
The event was opened by Irakli Kandashvili, chairman of the Mediators Association of Georgia, and Irakli Gelovani, USAID Rule of Law Program ADR advisor, addressed the invited guests.
At the meeting, judges and mediators shared their experiences based on their practice, talked about current challenges and ways to solve these challenges.