არასასამართლო მედიაციის განვითარების პროექტი
საქართველოს მედიატორთა ასოციაცია მხარს უჭერს საქართველოში,  არასასამართლო მედიაციის მექანიზმის ეფექტურ ამოქმედებას, რადგან არასასამართლო მედიაციის სისტემის ეფექტური საქმიანობა წარმოადგენს წინაპირობას სამოქალაქო კატეგორიის მოდავე მხარეებისთვის გვერდი აუარონ სამართალწარმოებას და ურთიერთობების ერთმანეთს შორის შემდგომ გართულებას, ასევე ხელს უწყობს პოტენციური სასამართლო წარმოების პრევენციას მოდავე მხარეებს შორის, რაც წინაპირობაა სასამართლო ხელმისაწვდომობის უფლების უზრუნველყოფის მოდავე მხარეებისთვის და ხარისხიანი მართლმსაჯულების რეალიზების საქართველოში.
აღნიშნული მიზნების მიღწევის ფარგლებში საქართველოს მედიატორთა ასოციაციამ, გრიგოლ რობაქიძის უნივერსიტეტთან მჭიდრო თანამშრომლობის ფარგლებში, უნივერსიტეტის დავების გადაწყვეტის ალტერნატიული მექანიზმების ცენტრთან ერთად პირველი მსგავსი პროექტი დაიწყო ააიპ „ჩემი ადვოკატის“ სამსახურთან, რომელთა მხრიდან რეფერირებადი არასასამართლო დავების მედიაციის გზით რეგულირება ხორციელდება უნივერსიტეტის ცენტრის ბაზაზე, სადაც პრაქტიკოსი მედიატორები დავის მხარეებს ეხმარებიან კონფლიქტის შეთანხმებით დასრულებაში.
აღნიშნული პროექტი წარმატებით მიმდინარეობს და მომართულ სამედიაციო საქმეთა 50% უკვე შეთანხმებით დასრულდა. პროექტის ფარგლებში არაერთ მედიატორს მიეცა საშუალება, მოდავე მხარეთა არჩევის შემთხვევაში, ჩართულიყვნენ არასასამართლო მედიაციის პროცესში და სასიხარულოა რომ პროექტი წარმატებით მიმდინარეობს.
მიმდინარე პროექტში აქტიურად არიან ჩართული მედიატორები, ვისაც უშუალოდ დავის მხარეები არჩევენ მედიატორის სტატუსით, ხოლო ასოციაციის წევრები მარინა ბერაძე, როგორც ააიპ „ჩემი ადვოკატის“ დირექტორი და მედიატორი ნინა გერსამია, როგორც მედიაციის საუნივერსიტეტო ცენტრის ხელმძღვანელი წარმატებით უძღვებიან პროექტის ეფექტურ მსვლელობას.
საქართველოს მედიატორთა ასოციაცია გამოხატავს მზაობას მსგავსი სახის არასასამართლო მედიაციის განვითარების პროექტებში აქტიურად ჩაერთოს სამომავლოდ.

Non-judicial mediation development project
Mediators Association of Georgia supports the effective implementation of the non-judicial mediation mechanism in Georgia, because the effective operation of the non-judicial mediation system is a prerequisite for the disputing parties of the civil category to avoid litigation and the further complication of relations between each other, and also helps to prevent potential court proceedings between the disputing parties, Which is a prerequisite for ensuring the right of access to court for the disputing parties and for the realization of quality justice in Georgia.
Within the framework of achieving the mentioned goals, the Mediators Association of Georgia, within the framework of close cooperation with Grigol Robakidze University, together with the Center for Alternative Dispute Resolution Mechanisms of the University, started the first similar project with the service of AIP "My Lawyer", which refers non-judicial disputes through mediation are regulated on the basis of the University Center, where practicing mediators help disputing parties reach an amicable end to the conflict.
The mentioned project is successfully underway and 50% of the managed mediation cases have already been concluded by agreement. Within the framework of the project, a number of mediators were given the opportunity, if chosen by the disputing parties, to be involved in the process of non-judicial mediation, and it is good that the project is running successfully.
Mediators are actively involved in the current project, who are directly chosen by the parties to the dispute as mediators, and association members Marina Beradze, as the director of AIP "My Lawyer" and mediator Nina Gersamia, as the head of the University Mediation Center, successfully lead the effective course of the project.
Mediators Association of Georgia expresses its readiness to actively participate in similar types of non-judicial mediation development projects in the future.