მედიატორთა განგრძობადი პროფესიული განათლების ფარგლებში შემუშავებული მედიაციის ეთიკის სავალდებულო ტრენინგ პროგრამა
გრძელდება მედიატორთა განგრძობადი პროფესიული განათლების ფარგლებში შემუშავებული მედიაციის ეთიკის სავალდებულო ტრენინგ პროგრამა მედიატორთათვის, რომელიც მხარდაჭერილია USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მიერ
ტრენინგს საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავმჯდომარე ირაკლი ყანდაშვილი და ამავე ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი, მედიატორი, თსუ-ს ასოცირებული პროფ. ნათია ჩიტაშვილი უძღვებოდნენ.
მონაწილეებს საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავმჯდომარე, ირაკლი ყანდაშვილი და მედიატორთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი ნათია ჩიტაშვილი  მიესალმნენ.
ტრენინგ კურსის ფარგლებში მედიატორთა პროფესიული ქცევის სტანდარტების ჭრილში განზოგადებულ იქნა ქართული სამედიაციო პრაქტიკა, განხილულ იქნა ეთიკის მნიშვნელობა მედიაციის პროფესიად ფორმირებაში, წარმოჩინდა მედიატორის ეთიკის სტანდარტების პროცესუალური შინაარსი და გაზიარდა მედიატორთა მიერ ეთიკური დილემების მართვის სტრატეგიები და რეკომენდაციები.
მონაწილეებმა ტრენინგის განმავლობაში ჯგუფური სამუშაოებიც შეასრულეს , განიხილეს კონკრეტული კაზუსები , სადაც წამოჭრილი იყო პრობლემატიკა და პრინციპთა დილემა, როგორიც არის მაგალითად : კეთილსინდისიერი მოლაპარაკების და ინფორმირებული შეთანხმების/თვითგამორკვევის ხელშეწყობა, შეთანხმების ნებაყოფლობითობის ხელშეწყობის ფარგლები სავალდებულო სასამართლო მედიაციაში, მედიატორის მიერ მხარეთა ინფორმირების ვალდებულების საკანონმდებლო-ეთიკური სტანდარტი, მედიატორის დამოუკიდებლობის/ნეიტრალობისა და მიუკერძოებლობის ვალდებულება, კონფიდენციალობის პრინციპის მოქმედება სავალდებულო სასამართლო მედიაციის პროცესის შეწყვეტისას, ბავშვების საუკეთესო ინტერესების ხელშეწყობა, თანასწორუფლებიანობის უზრუნველყოფის ვალდებულება და სხვა.
მედიაციის ეთიკის განგრძობადი პროფესიული განათლების კურსი სავალდებულოა ყველა მოქმედი მედიატორისთვის, რაც ემსახურება მედიაციის ეთიკური მდგრადობისა და სანდოობის გაძლიერებას, პროფესიული ქცევის სტანდარტების ერთგვაროვან დამკვიდრებას და კეთილსინდისიერ რეალიზებას სასამართლო და კერძო მედიაციაში.

Compulsory training program on mediation ethics developed within the framework of continuous professional education of mediators.
The mandatory mediation ethics training program for mediators developed within the framework of continuing professional education of mediators, supported by the USAID Rule of Law Program, continues.
Irakli Kandashvili, chairman of the Mediators Association of Georgia, and member of the executive board of the same association, mediator, TSU associate prof. Natia Chitashvili was in charge.
Participants were welcomed by Irakli Kandashvili, chairman of the Mediators Association of Georgia, and Natia Chitashvili, member of the executive board of the Mediators Association of Georgia,
Within the framework of the training course, the Georgian mediation practice was generalized in terms of the standards of professional behavior of mediators, the importance of ethics in the formation of mediation as a profession was discussed, the procedural content of the mediator's ethics standards was presented, and the strategies and recommendations for the management of ethical dilemmas by mediators were shared.
During the training, the participants also performed group work, discussed specific cases where problems and dilemmas of principles were raised, such as: promotion of good faith negotiation and informed agreement/self-determination, the scope of promotion of voluntary agreement in mandatory court mediation, the legal and ethical standard of the mediator's obligation to inform the parties,The obligation of independence/neutrality and impartiality of the mediator, the application of the principle of confidentiality in the termination of the mandatory judicial mediation process, the promotion of the best interests of children, the obligation to ensure equality and others.
The continuing professional education course on mediation ethics is mandatory for all working mediators, which serves to strengthen the ethical sustainability and reliability of mediation, uniform establishment of professional conduct standards and conscientious implementation in court and private mediation.