რიგით მე-3 ყოველწლიური საერთაშორისო ფორუმი -„მედიაცია იურისტებისთვის“
მედიაციის დღისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში, USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით საქართველოს მედიატორთა ასოციაციისა და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ერთობლივი რიგით მე-3 ყოველწლიური საერთაშორისო ფორუმი -„მედიაცია იურისტებისთვის“ გაიმართა
საერთაშორისო ფორუმი „მედიაცია იურისტებისათვის“ გახსნა და მისასალმებელი სიტყვით მიმართა ფორუმის მონაწილეებს საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავმჯდომარემ - ირაკლი ყანდაშვილმა, USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის ხელმძღვანელმა გიორგი ჩხეიძემ, ევროპის ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ მარია სლაზაკმა, და საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარემ დავით ასათიანმა.
„ფორუმი მიმდინარეობდა პანელური დისკუსიის ფორმატში, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრები, მოსამართლეები, სხვადასხვა უნივერსიტეტის წრმომადგენლები და სხვადასხვა ქვეყნიდან მოწვეული უცხოელი ექსპერტები.
მთავარი მომხსენებელი გახლდათ მაიკლ მაკილვრაითი რომელმაც ისაუბრა მედიაციის ევოლუციაზე სამართლებრივ პრაქტიკაში. ფორუმზე უცხოელმა ექსპერტებმა გაუზიარეს ფორუმის მონაწილეებს თავიანთ ქვეყანაში არსებული პრაქტიკა და გამოცდილება. დისკუსიის ფორმატში ასევე პანელის მონაწილეებმა განიხილეს წარმომადგენლის როლი მედიაციის პროცესში და ფინანსური კუთხით მედიაციის უპირატესობის საკითხი.
ფორუმზე ერთ-ერთი პანელის „ადვოკატის, როგორც მედიაციის პროცესში წარმომადგენლის გამოცდილების გაზიარება/სარგებელი, რომელსაც ადვოკატები მედიაციის საშუალებით იღებენ“ მოდერატორი გახლდათ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი ჭეხანი, რომელშიც მონაწილეობას იღებდნენ სხვადასხვა იურიდიული კომპანიის ხელმძღვანელები.
ფორუმის ერთერთი პანელი დაეთმო ადვოკატთა ეთიკურ მოვალეობებს მედიაციის პროცესის დროს, რომელშიც მონაწილეობდნენ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის და საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის ეთიკის კომისიის წევრები.
ყოველწლიური ფორუმის მიზანია მედიაციის ინსტიტუტის შესახებ ცნობიერების ამაღლება იურისტებში და წარმოჩენა იმისი თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია მედიაციის პრაქტიკის დანერგვა იურიდიულ სფეროში. აღსანიშნავია, რომ ფორუმი „მედიაცია იურისტებისთვის“ არის ძალზედ კარგი შესაძლებლობა იურისტებისათვის ყოველწლიურად გაეცნონ დავის რეგულირების ალტერნატიული მექანიზმის შესახებ სიახლეებს“

3rd annual international forum in a row - "Mediation for lawyers"
Within the framework of the week dedicated to Mediation Day, with the support of the USAID Rule of Law Program, the 3rd annual international forum - "Mediation for Lawyers" was held jointly by the Mediators Association of Georgia and the Georgian Bar Association.
The International Forum "Mediation for Lawyers" was opened and the chairman of the Mediators Association of Georgia - Irakli Kandashvili, the head of the USAID Rule of Law Program Giorgi Chkheidze, the chairman of the European Bar Association Maria Slazak, and the chairman of the Georgian Bar Association Davit Asatiani opened the forum and addressed the participants of the forum with a welcome speech.
"The forum took place in the format of a panel discussion, in which members of the executive board of the Mediators Association of Georgia, judges, representatives of various universities and foreign experts invited from different countries participated.
The keynote speaker was Michael McIlwright who spoke about the evolution of mediation in legal practice. At the forum, foreign experts shared the practices and experiences of their countries with the forum participants. In the discussion format, the panelists also discussed the role of the representative in the mediation process and the question of the advantages of mediation from a financial point of view.
Giorgi Chekhani, the executive director of the Georgian Bar Association, moderated one of the panels at the forum "Sharing the experience of a lawyer as a representative in the mediation process/benefits that lawyers get through mediation", in which heads of various legal companies participated.
One panel of the forum was devoted to the ethical duties of lawyers during the mediation process, in which members of the Georgian Bar Association and the Ethics Commission of the Mediator Association of Georgian participated. The purpose of the annual forum is to raise awareness among lawyers about the institution of mediation and to show how important it is to introduce the practice of mediation in the legal field. It should be noted that the "Mediation for Lawyers" forum is a very good opportunity for lawyers to get acquainted with the news about the alternative dispute settlement mechanism every year.