სამუშაო შეხვედრა “მედიაციის შესახებ” საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წარმომადგენლებთან.
საქართველოს მედიატორთა ასოციაციამ დონორი ორგანიზაციის USAID - ის მხარდაჭერით „საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის” ინსტიტუციური გაძლიერების და მედიაციის განვითარების პროექტის ფარგლებში გამართა სამუშაო შეხვედრა “მედიაციის შესახებ” საქართველოს კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის წარმომადგენლებთან.
აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი საქართველოს მედიატორთა ასოციაციაში შექმნილი სამუშაო ჯგუფის მიერ მომზადდა და მედიატორთა საქმიანობასთან დაკავშირებულ არაერთ მნიშვნელოვან საკითხს მოიცავს და ეხება შემდეგ საკანონმდებლო აქტებს: „მედიაციის შესახებ“ საქართველოს კანონი; საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი; „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონი; „სახელმწიფო პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონი.
შეხვედრა გახსნეს საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავმჯდომარემ ირაკლი ყანდაშვილმა, სამართლის უზენაესობის პროგრამის ხელმძღვანელის მოადგილემ ჰერბ ბოუმენმა და საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ დავით მათიკაშვილმა.
სამუშაო შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის, საქართველოს პარლამენტის, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლები.
შეხვედრაზე გამოითქვა მოსაზრებები და რეკომენდაციები კანონპროექტის პაკეტის დახვეწასთან დაკავშირებით, რომელიც დამატებით წარედგინება საქართველოს პარლამენტს.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს მედიატორთა ასოციაციამ 24 იანვარს მიმართა საქართველოს პარლამენტს მედიატორთა პროფესიული საქმიანობის მარეგულირებელ საკანონმდებლო აქტებში ცვლილებების შეტანის წინადადებით

Working meeting with the representatives of the Legal Committee of the Parliament of Georgia regarding the amendments to the law of Georgia
Mediators Association of Georgia, with the support of the donor organization USAID, held a working meeting with the representatives of the Legal Committee of the Parliament of Georgia regarding the amendments to the Law of Georgia within the framework of the project of institutional strengthening and development of mediation of the Mediators Association of Georgia.
The aforementioned package of legislative changes was prepared by the working group created in the Mediators Association of Georgia and includes a number of important issues related to the activities of mediators and refers to the following legislative acts: Civil Procedure Code of Georgia; Organic Law of Georgia "On Common Courts"; Law of Georgia "On State Pension".
The meeting was opened by Irakli Kandashvili, the Chairman of the Mediators Association of Georgia, Herb Bowman, the Deputy Head of the Rule of Law Program, and Davit Matikashvili, the First Deputy Chairman of the Legal Affairs Committee of the Parliament of Georgia.
The working meeting was attended by representatives of the Mediators Association of Georgia, the Parliament of Georgia, the Supreme Council of Justice and the Ministry of Justice of Georgia.At the meeting, opinions and recommendations were expressed regarding the improvement of the package of the draft law, which will be additionally submitted to the Parliament of Georgia.
We remind you that on January 24, the Mediators Association of Georgia addressed the Parliament of Georgia with a proposal to make changes in the legislative acts regulating the professional activity of mediators.