საქართველოს მედიატორთა ასოციაციამ, USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით, რეგიონებში მოსახლეობასთან შეხვედრები დაიწყო
პირველი შეხვედრა რუსთავში გაიმართა, რომელსაც საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავნმჯდომარე, ირაკლი ყანდაშვილი და USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის ADR-ის მიმართულებით მრჩეველი, სოფიო ტყემალაძე უძღვებოდნენ.
მათ სიტყვით მიმართეს ადგილობრივ მოსახლეობას, ისაუბრეს მედიაციის მნიშვნელობასა და საჭიროებაზე, შეხვედრა ძალიან საინტერესო და აქტუიური კითხვა- პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა.

Mediators Association of Georgia, with the support of the USAID Rule of Law Program, started meetings with the population in the regions
The aim of this initiative is to raise awareness about mediation in society. The first meeting was held in Rustavi, which was chaired by Irakli Kandashvili, the chairman of the Mediators Association of Georgia and Sofio Tkemaladze, the advisor in the direction of ADR of the USAID Rule of Law Program.
They addressed the local population, talked about the importance and need of mediation, the meeting continued in a very interesting and active question-and-answer mode. Mediators Association of Georgia plans to hold similar meetings throughout Georgia.