7 დეკემბერს იწყება მედიატორთა ასოციაციის წევრებისთვის ტრენინგი „ბავშვთა უფლებებში“
საქართველოს მედიატორთა ასოციაციისთვის მნიშვნელოვანია უპასუხოს იმ გამოწვევებს, რომლის წინაშეც დგას თანამედროვე საზოგადოება ბავშვის აღზრდისა და ბავშვის უფლებების დაცვის სფეროში, რათა დაცული იყოს ბავშვთა საუკეთესო ინტერესები.
საქართველოს პარლამენტის მიერ 2019 წლის სექტემბერში მიღებული „ბავშვის უფლებათა კოდექსი“ და ასევე, საერთაშორისო ხელშეკრულებები, მართლმსაჯულების სისტემაში მოხვედრილ ბავშვთა მიმართ განსაკუთრებულ მოპყრობას მოითხოვს. სამართალწარმოების განხორციელებისას, ბავშვთა საუკეთესო ინტერესების დაცვა ყველა მონაწილე უწყების უმნიშვნელოვანესი ამოცანაა. „ბავშვის უფლებათა კოდექსი“-ს 73-ე მუხლი მოითხოვს, რომ ბავშვის უფლებებთან დაკავშირებულ განხილვის პროცესში ჩართულ იყვნენ სპეციალიზებული პირები. აქედან გამომდინარე, სსიპ „საქართველოს მედიატორთა ასოციაცია“ პარტნიორი დონორი ორგანიზაციის გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF)_ის მხარდაჭერით, 2020 წლის 1 სექტემბრიდან ამოქმედებულ “ბავშვთა უფლებათა კოდექსის” მოთხოვნათა შესაბამისად, უზრუნველყოფს სპეციალიზებულ კურს დაინტერესებული ასოციაციის წევრებისთვის, რომლებთაც სურვილი აქვთ განახორციელონ ბავშთა უფლებებთან დაკავშირებლი სამედიაციო საქმეები.
აღნიშნული სპეციალიზირებული მედიატორების ჩართულობა სამედიაციო პროცესში, უზრუნველყოფს პროცესის დროს ბავშვებისადმი უთანასწორო მოპყრობის გარეშე, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების უპირატეს გათვალისწინებას, მათი ღირსების დაცვას, კეთილდღეობას და უსაფრთხოებას.
ასოციაცია მუდმივად ზრუნავს და ხელს უწყობს ასოციაციის წევრ მედიატორებს პროფესიულ განვითარებაში.