პირველი რეგიონული კონფერენცია „მედიაციის სფეროში რეგიონული თანამშრომლობა“
საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის ორგანიზებით გაიმართა პირველი რეგიონული კონფერენცია, სადაც მონაწილეობას იღებდნენ აზერბაიჯანიდან, სომხეთიდან, მოლდოვიდან, უკრაინიდან მოწვეული იურისტები და მედიატორები.
აღნიშნული ღონისძიება განხორციელდა გაეროს განვითარების პროგრამისა და გერმანიის მხარდაჭერით, პროექტის „კანონის უზენაესობისა და მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება ყველასთვის“ ფარგლებში.
ღონისძიების მიზანია გრძელვადიანი ურთიერთობის ჩამოყალიბების ხელშეწყობა და მედიაციის ჰაბის შექმნა კავკასიის რეგიონში
ღონისძიება გახსნეს და მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს დამსწრე მონაწილეებს სსიპ საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავმჯდომარემ ირაკლი ყანდაშვილმა და გაეროს განვითარების პროგრამის პროექტის „კანონის უზენაესობისა და მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება ყველასთვის“ ხელმძღვანელმა ლევან ასათიანმა.
საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავმჯდომარემ განაცხადა რომ მსგავსი ტიპის რეგიონული კონფერენციები ერთი მხრივ აღრმავებს მეზობლებს შორის ურთიერთობას რაც ძალზედ მნიშვნელოვანი და აქტუალურია დღევანდელი გლობალური მდგომარეობის გათვალისწინებით და მეორე მხრივ ეს არის პროფესიებს შორის თანამშრომლობის ძალზედ მნიშვნელოვანი პლატფორმა რომელიც ხუთი ქვეყნისთვის ხელშემწყობი იქნება განავითარონ მედიაცია რეგიონში.
კონფერენციის განმავლობაში მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ წარმოედგინათ და გაეზიარებინათ თავიანთი ქვეყნების გამოცდილებები.
ღონისძიებაზე ქვეყნების წარმომადგენლებმა გამოთქვეს მზადყოფნა თანამშრომლობის და მადლობა გადაუხადეს საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის თავმჯდომარეს რეგიონში პროფესიებს შორის თანამშრომლობის იდეის ინიცირების და განხორციელებისთვის, რისთვისაც აზერბაიჯანის მედიაციის საბჭომ პერსონალურად დააჯილდოვა ასოციაციის თავმჯდომარე ირაკლი ყანდაშვილი და  საქართველოს მედიატორთა ასოციაციას.
კონფერენციაში მონაწილე ქვეყნები  შეთანხმდნენ რომ გააგრძელებენ მუშაობას დავის გადაწყვეტის ალტერნატიული მექანიზმის (მედიაცია) შესახებ ცნობიერების ამაღლებაზე და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებს შორის ურთიერთდამაკავშირებელი ქსელის დამყარებაზე.

The first regional conference "Regional cooperation in the field of mediation"
The first regional conference was organized by the Mediators Association of Georgia, where lawyers and mediators were invited from Azerbaijan, Armenia, Moldova, Ukraine took part.
This event was implemented with the support of the United Nations Development Program and Germany, within the framework of the project "Improving access to the rule of law and justice for all".
The purpose of the event is to promote the establishment of long-term relations and to create a mediation hub in the Caucasus region.
The event was opened by Irakli Kandashvili, the chairman of the Mediators Association of Georgia, and Levan Asatian, the head of the UN Development Program project "Improving access to the rule of law and justice for all", addressed the participants.
The chairman of the Mediators Association of Georgia said that regional conferences of this type, on the one hand, deepen the relations between neighbors, which is very important and relevant considering the current global situation, and on the other hand, it is a very important platform for cooperation between professions, which will help the five countries to develop mediation in the region.
During the conference, the participants had the opportunity to present and share the experiences of their countries.
At the event, the representatives of the countries expressed their willingness to cooperate and thanked the Chairman of the Mediators Association of Georgia for initiating and implementing the idea of ​​cooperation between professions in the region, for which the Mediation Council of Azerbaijan personally awarded the Chairman of the Association Irakli Kandashvili and the Mediators Association of Georgia.
The countries participating in the conference agreed to continue working on raising awareness of alternative dispute resolution mechanisms (mediation) and establishing a network of interconnections between the countries of the South Caucasus.