სამუშაო შეხვედრა მოსამართლეებთან
მედიაციის კვირეულის ფარგლებში „საქართველოს მედიატორთა ასოციაციამ”USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის „მედიაციის ინსტიტუციური გაძლიერების და განვითარების პროექტის” მხარდაჭერით, მოსამართლეებთან გამართა მრგვალი მაგიდის ფორმატში სამუშაო შეხვედრა .
სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო, თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლეებმა, საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრებმა და მედიატორებმა.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, რომლებიც ეხებოდა სამედიაციო მორიგების აღსრულებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს; სამედიაციო პროცესის მიზნებისთვის გადახდილი სახელმწიფო ბაჟის დაბრუნების საკითხის შემდგომი რეგულირების პერსპექტივებს და ეთიკური სახდელის გასაჩივრების პროცესუალურ რეგულირებას.

Working meeting with judges
As part of Mediation Week, "Mediators Association of Georgia" with the support of USAID Rule of Law Program "Mediation Institutional Strengthening and Development Project", held a working meeting with judges in a round table format. The event was opened by Irakli Kandashvili, the chairman of the Mediators Association of Georgia, and Irakli Gelovani, the USAID Rule of Law Program ADR advisor, addressed the invited guests.
Judges of the Tbilisi City and Appeal Court, members of the Executive Council of the Mediators Association of Georgia and mediators took part in the working meeting.
At the meeting, such important issues as related to the challenges related to the implementation of the mediation settlement were discussed; Prospects for further regulation of the issue of refund of the state duty paid for the purposes of the mediation process and procedural regulation of the ethical fine appeal.